KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Zpravodajství

Peníze z těžby musí zůstat v obcích a krajích, kde těžba probíhá

09.07.2019
Poslanecká sněmovna tento týden projedná novelu horního zákona. Poslanci TOP 09 při projednávání tohoto zákona předloží pozměňovací návrh, který upraví systém rozdělování peněz z těžby ve prospěch krajů a obcí, kde těžba probíhá.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Ústecký a Karlovarský kraj dlouhodobě doplácí na těžbu hnědého uhlí. Extenzivní povrchová těžba má velký dopad nejen na životní prostředí, ale také má dopad ekonomický a sociální na celý region. Zejména Ústecký kraj vychází nejhůře ve většině statistik životní úrovně. Proto není možné, aby peníze z kraje dále odtékaly. Naopak chceme, aby peníze z těžby zůstaly především v regionu, kde těžba probíhá a byly použity na jeho obnovu. Konkrétně navrhneme změnit rozpočtové určení výnosů z vydobytých nerostů na 33 procent pro obce, 37 procent pro kraje a 30 procent pro stát," vysvětluje podstatu návrhu místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

Obdobný pozměňovací návrh předložili poslanci TOP 09 již v minulém volebním období. V současnosti se výnosy z vydobytých nerostů rozdělují v poměru 33 procent pro obce a 67 procent pro stát.

"Není přípustné, aby tyto peníze byly rozpouštěny ve státním rozpočtu a sanovaly jeho díry nebo se dokonce používaly na nesmysly, jako jsou slevy na jízdném, místo toho, aby byly využity ke zvelebování uhelných regionů. Peníze z těžby musí zůstat především tam, kde těžba způsobuje největší škody. Tedy v Ústeckém a Karlovarském kraji. V minulém volebním období náš velmi podobný návrh bohužel neprošel, ale věřím, že v současnosti se najde dostatek rukou i mezi koaličními poslanci a tento rozumný návrh, který není pravicový ani levicový, nakonec Poslanecká sněmovna podpoří," dodává Michal Kučera.

Poslanecká sněmovna bude tento týden v prvním čtení projednávat navýšení rodičovského příspěvku. Novela umožní rodičům příspěvek čerpat i v případě, že umístí dítě do školky nebo jeslí na 92 hodin měsíčně. V současné době nesmí přesáhnout 48 hodin. Poslanecký klub TOP 09 předloží pozměňovací návrh, který upravuje možnost péče o dítě prarodičem.

"Výše rodičovského příspěvku se naposledy měnila před dvanácti lety, mimochodem za ministra financí Kalouska. TOP 09 podporuje jeho zvýšení a navrhovaný způsob změny považujeme za správný. Debata se ale nesmí zastavit pouze u peněz, protože celý systém potřebuje i další změny. Předkládám proto pozměňovací návrh, který by přidal další možnost pro rodiny s dětmi a totiž, aby se o dítě mohli starat i prarodiče. Proto navrhujeme, aby měl prarodič během péče o vnouče plně hrazené zdravotní pojištění a tato doba se mu započítala do důchodu," říká první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh by pomohl nejen ženám, které nechtějí zůstat delší dobu odtržené od své odborné profese, ale řeší i problematickou situaci žen nad 55 let, které jsou na pracovním trhu ohroženou skupinou. Ženy tuto situaci často řeší odchodem do předčasného důchodu. Díky našemu návrhu by se místo toho mohly stát "babičkami na plný úvazek". Možností většího zapojení babiček a dědečků do péče o dítě se navíc posilují mezigenerační vazby v rámci rodiny.

Průzkum, který zpracovala agentura FOCUS z Brna ukazuje, že by takovou změnu uvítalo 69 % dotázaných. Největší podporu má návrh u vícegeneračních rodin.

"Lety prověřený model má proti chůvám nebo dětským skupinám výhodu - dítě zůstává stále v přirozeném a známém rodinném prostředí. V podstatě legalizujeme věc, která v praxi běžně funguje, ale nemá tyto výhody," dodává Markéta Pekarová Adamová.
Zdroj: TOP 09
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Přijďte na Den otevřených dveří karlovarského letiště

V letošním roce si Letiště Karlovy Vary připomnělo významné výročí 90 let od prvního přistání letadla na nově budovaném letišti v Olšových Vratech. Při té příležitosti zve malé i velké návštěvníky na Den otevřených dveří, který se bude konat v ...

Praktičtí lékaři nabídnou pacientům širší spektrum služeb

12.09.2019 | Zpravodajství

Znění úhradové vyhlášky v segmentu všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost vychází z dohody uzavřené v dohodovacím řízen ...

Den Architektury pozve na více než 350 akcí ve 100 městech v České republice a na Slovensku

12.09.2019 | Zpravodajství

Objevování lidové architektury v Bublavě, zkoumání vinných sklepů v Čejkovicích, procházka po architektuře devadesátek v Jablonci nad Nisou, kouzlo ba ...

Stomatologická péče bude pro pacienty dostupnější

11.09.2019 | Zpravodajství

Dohoda segmentu ambulantních stomatologických služeb se zdravotními pojišťovnami, která byla přenesena do úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ...

Muž v Chebu ohrožoval zbraní několik lidí

10.09.2019 | Krimi

Policisté z obvodního oddělení Sokolov - město sdělili 18letému muži z Chebu podezření ze spáchání přečinů Nebezpečné vyhrožování a Výtržnictví. Dne 7 ...Neděle 15.9.2019
Karlovarský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.