KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Letiště Karlovy Vary vykázalo vloni velký nárůst počtu odbavených cestujících

19.02.2024
Letiště Karlovy Vary v roce 2023 pokračovalo v postupném růstu počtu letů a tím i odbavených cestujících.
Foto: Letiště Karlovy Vary
Geopolitická situace stále neumožňovala spojení z/do Ruské federace, a proto se letiště soustředilo na charterové lety operované cestovními kancelářemi. V roce 2023 v období červen až září odlétala letadla společnosti Smartwings s klienty CK Čedok do turecké Antalye, do Heraklionu na Krétě a s klienty CK Alexandria do bulharské Varny. Letiště na těchto charterových linkách, které létaly téměř plně obsazené, odbavilo 10,924 cestujících. Oproti roku 2022 (5.935 cestujících) se tedy jednalo o nárůst o 84,1 %.

Počet cestujících soukromých dopravních letů (tzv. bizjetů) vykázal oproti roku 2022 malý pokles o 4,4 % - z 987 PAX na 944 PAX.

Rok 2023 v číslech


- Bylo odbaveno 378 komerčních letů s celkovým počtem 11.867 cestujících, to je proti roku 2022 nárůst o 71,4 %.

- Počet pohybů za rok byl 14.337, to je meziroční nárůst o 31,6 %.

- Předběžným hospodářským výsledkem letiště za rok 2023 je ztráta ve výši 25,8 mil. Kč, což je i přes pokračující nárůst nákladů v průběhu roku v souladu s finančním plánem letiště pro rok 2023, který byl - 28.3 mil. Kč. Nižší, než plánovaná ztráta byla dosažena i přes vysokou inflaci, která negativně ovlivňovala ceny téměř všech vstupů. Dodržení a překročení finančního plánu bylo možné díky maximálně úspornému režimu provozu a vyšším leteckým výnosům.

Posílení provozu prostřednictvím charterů


V roce 2023 bylo karlovarské letiště závislé pouze na nepravidelné letecké dopravě a charterových linkách cestovních kanceláří Čedok a Alexandria. Nárůst počtu linek z jedné v roce 2022 na tři v roce 2023 s sebou přinesl značný nárůst počtu odbavených cestujících. Chartery z karlovarského letiště létaly od začátku černa do konce září 2023 s průměrnou obsazeností téměř 95 % ke spokojenosti obyvatel Karlovarského kraje, kteří ocenili možnost odletět na dovolenou ze svého letiště. Na pravidelnou linku letiště stále čeká, vedení letiště pracuje na otevření pravidelné linky do Tel Avivu, která má již hmatatelné obrysy a bude spuštěna v květnu 2024.

Pokračující spolupráce s F Air a AviTechnics


Letecká škola F Air provozující pilotní výcvik na karlovarském letišti od roku 2019 uskutečnila v roce 2023 6.747 výcvikových letů, tj. o 52 % víc jak v roce 2022, což mělo pozitivní dopad na výnosy letiště. F Air zůstává pro letiště důležitým partnerem i pro budoucí roky.

I v roce 2023 pokračovala spolupráce s firmou AviTechnics, která provádí na letišti traťovou údržbu letadel pro svého lotyšského klienta Smartlynx Airlines. Za rok 2023 se na letišti vystřídalo na traťové údržbě osm letadel a spolupráce s AviTechnics tak generovala pro letiště zisk z přistávacích a parkovacích poplatků, odebraných handlingových služeb a pronájmu prostor. Kromě výše uvedených firem se letiště prostřednictvím krátkodobých i opakovaných pronájmů snažilo přispět ke zlepšení svého hospodářského výsledku.

Projekt rekonstrukce dráhy


V roce 2023 byly zahájeny práce na projektové dokumentaci rozšíření a prodloužení vzletové dráhy letiště. Na základě smlouvy uzavřené s Karlovarským krajem tak společnost Siebert + Talaš v roce 2024 dokončí a dodá dokumentaci jak pro realizaci první fáze projektu, tedy pro rozšíření dráhy na 45 m, tak i pro realizaci fáze druhé, tj. prodloužení dráhy o 360 m. Začátek vlastních stavebních prací se očekává během roku 2025 s tím, že snahou Karlovarského kraje je obě fáze prací realizovat souběžně a tím snížit dobu, po kterou bude muset být letiště uzavřeno.

"Rok 2023 byl pro letiště provozně zásadně aktivnější, a to vzhledem k vyššímu počtu odbavených cestujících, kteří vyrazili na dovolenou z karlovarského letiště do nových destinací. A právě tyto dovolenkové lety na Krétu a do Bulharska znamenaly pro letiště rozšíření provozu," řekl neuvolněný zastupitel pro oblast dopravy Jan Bureš. Také potvrdil, že projekt modernizace vzletové dráhy bude v roce 2024 pokračovat dle stanoveného harmonogramu.

Jednatelka letiště Alice Justina Undus poznamenala, že letiště se v roce 2023 provozně osvědčilo a tím si otevřelo cestu k dalšímu nárůstu počtu linek pro další léta. "Letos bude na letišti v letní sezóně mnohem rušněji díky dalším charterovým linkám společností Der Touristik, ČEDOK a Alexandria a konečně se podaří pravidelná linka do Tel Avivu., čímž se dostaneme v létě na jedenáct letů týdně. Za sebe jsem spokojená s tím, jak letiště rok 2023 zvládlo, a přestože končíme ve ztrátě, tak se do budoucnosti dívám s optimismem. V příštím roce očekávám větší letecké výnosy a také finální rozhodnutí o termínu rekonstrukce dráhy, která naše letiště posune vpřed."

Zdroj: Letiště Karlovy Vary
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Bruselu intenzivně zní hlas Karlovarského kraje

V Bruselu se v těchto dnech koná další Platforma uhelných regionů a souběžně také plenární zasedání Evropského Výboru regionů, jako vrcholného poradního orgánu Evropské komise a Evropské Rady. Za Karlovarský kraj se jednání účastní hejtman Petr ...

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčb ...

Vojáci ze Strakonic se připravují na přezbrojení. Na Doupově cvičili novou taktiku

Strakoničtí vojáci se připravují na převzetí moderního protiletadlového kompletu SPYDER. To si mimo jiné vyžádá i změnu organizační struktury jednotky ...

Karlovarský kraj již zná nominované produkty na prestižní ocenění Regionální potravina

Do 15. ročníku krajské soutěže o získání prestižní značky Regionální potravina Karlovarského kraje se přihlásilo 18 místních výrobců se 78 produkty. M ...

Stipendia pomůžou k návratu mladých lékařů do Karlovarského kraje

Přimět absolventy lékařských fakult pocházející z Karlovarského kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu a poskytovali zde potřebnou lékařskou ...

Neděle 21.4.2024
Karlovarský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes