KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Optimalizace výroby s MES: Jak funguje a proč ho potřebujete

09.07.2024
V současné době hledají především velké a střední podniky nástroje, se kterými by mohli dosáhnout efektivnější výroby, a to díky odstranění zbytečných procesů, identifikaci úzkých míst, ale i schopnosti vydat rychle informované rozhodnutí ve stěžejních otázkách. Řešení těchto problémů nabízí MES systémy. Co to vlastně je a proč byste jej měli implementovat i do svého podniku?
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Co jsou MES systémy?


Systém MES nebo výrobní informační systém (z angličtiny Manufacturing Execution Systems) je softwarové řešení, které propojuje a monitoruje všechny aspekty výrobních a logistických procesů v reálném čase, a to od plánování výroby a řízení zdrojů až po sledování kvality a analýzu dat. Jednoduše řečeno MES poskytuje komplexní přehled o tom, co se děje všude ve všech procesech i na vaší výrobní lince.

Jak systémy MES fungují?


MES systém sbírá data z různých zdrojů, jako jsou stroje, senzory, operátoři a podnikové systémy. Tato data následně zpracovává a analyzuje, aby poskytla informace o výkonnosti výroby, efektivitě strojů, kvalitě produktů, spotřebě energie a dalších klíčových ukazatelích.

Na základě těchto informací a provedené analýzy může MES optimalizovat výrobní procesy, identifikovat problémy a navrhnout řešení. Například, pokud MES zjistí, že určitý stroj má nízkou efektivitu, může navrhnout úpravu nastavení stroje nebo změnu výrobního plánu. Rozhodnutí, zda toto doporučení přijmete, je pak už jen na vás.

Proč potřebujete MES systém i vy?


Implementace MES systémů může přinést řadu výhod pro výrobní podniky, mezi ty nejvýraznější patří zvýšení efektivity výroby, protože MES systémy pomáhají optimalizovat výrobní procesy, snižovat prostoje a tím zvyšovat produktivitu. Díky sledování výkonnosti strojů a operátorů v reálném čase může MES identifikovat úzká místa a navrhnout opatření ke zlepšení.

Díky optimalizaci výrobních procesů a snížení prostojů snížíte i náklady na výrobu, a to včetně energií a materiálů.

MES systém sleduje kvalitu produktů v reálném čase a umožňuje rychlou identifikaci a nápravu problémů. Snížíte tak počet vadných výrobků a zvýšíte spokojenost zákazníků.

MES systém poskytuje manažerům a operátorům přesné a aktuální informace o výrobním procesu. Na základě těchto informací mohou činit informovaná rozhodnutí a rychle reagovat na změny.

Ve výsledku pomocí implementace MES systémů zvýšíte svou konkurenceschopnost díky vyšší efektivitě, nižším nákladům a lepší kvalitě produktů. Kvalitní MES systémy navíc umožňují integraci s dalšími podnikovými systémy jako je ERP a PLM, díky čemuž je zajištěn skutečně plynulý tok informací, aby bylo možné optimalizovat výrobní proces na všech jeho úrovních.

Závěr


MES systém představuje výkonný nástroj, který může pomoci výrobním podnikům různé velikosti optimalizovat své procesy, snížit náklady a zlepšit kvalitu produktů, a to napříč různými odštěpnými závody. Pokud tedy hledáte funkční způsob, jak zvýšit efektivitu a konkurenceschopnost vaší výroby, MES systém by pro vás mohl být tou správnou volbou.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Expert: V boji se závislostmi stále chybí dostatečná prevence

V České republice stále chybí dostatečná prevence v boji s alkoholem. Vyplývá to i z aktuálního průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Pouze 52 % respondentů uvedlo, že se jich lékař ptal na pití alkoholu. U respondentů, kteří vykazovali známky ...

O titul České ceny za architekturu se uchází přes tři sta staveb

O titul v letošním, 9. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 307 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. ...

Starfish Prime: Američané v roce 1962 odpálili atomovku ve výši 400 kilometrů nad povrchem

Dne 9. července 1962 se odehrála jedna z nejvýznamnějších událostí v historii jaderných zkoušek. Americká raketa Thor, nesoucí hlavici o síle zhruba 1 ...

Horoskop na únor: Lvi budou plní sebevědomí, Raci budou potřebovat trochu péče a něhy

Únor je měsíc lásky, ale také změn a překvapení. Podívejme se, jak to ovlivní každé znamení. Co vás čeká v lásce, práci, zdraví a financích? Přečtěte ...

Nejvíce škodlivým kódem pro operační systém Windows je spyware Agent Tesla

Závěrem roku 2023 byly nejčastěji detekovanými hrozbami pro operační systém Windows v Česku spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer F ...

Pátek 19.7.2024
Karlovarský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes