KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Česku loni ubylo obalového odpadu, lidé ale v třídění nepolevili

04.06.2024
V roce 2023 vzniklo v ČR 1,261 milionu tun obalového odpadu, což je meziročně o 4 % méně. Firmy uvedli na trh jednak méně baleného zboží a obalů, častěji také balili své výrobky do opakovaně použitelných obalů. To se odrazilo i ve výtěžnosti tříděného odpadu. Fakticky ale lidé v třídění odpadu nepolevili. Ba naopak, i díky jejich snaze se více obalů zrecyklovalo. A výrazně se snížila meziroční produkce směsného komunálního odpadu. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti EKO-KOM. Nejlepší třídiči odpadu jsou tradičně v Olomouckém kraji a v kraji Vysočina, nově nejlepší trojku doplnil Karlovarský kraj.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V odpadových systémech obcí a měst ČR loni občané vytřídili přes 711 tisíc tun využitelných odpadů, zhruba 62 % z toho tvořily obaly. Dalších cca 107 tisíc tun odpadů pak lidé vytřídili prostřednictvím samostatně zapojených výkupen, které nevykazují data přes obecní výkazy, ale přímo AOS EKO-KOM. Podle statistik EKO-KOM tak každý obyvatel vytřídil v průměru 75,6 kg odpadů, přímo v systému obcí to bylo 65,7 kilogramu odpadů.

Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát se v obcích sebralo nejvíce tříděného odpadu prostřednictvím nádob na veřejných prostranstvích. Do nich vytřídil každý občan v průměru 15,9 kg papíru, 13,5 kg plastu, 13,9 kg skla, 0,3 kg nápojových kartonů a 0,7 kg kovů. Zároveň ale v ČR stále roste podíl odpadu vytříděného individuálními prostředky sběru, především prostřednictvím individuálních nádob určených pro jednotlivé domácnosti. V roce 2023 takto bylo vytříděno průměrně 1,3 kg papíru a 1,6 kg plastu v přepočtu na jednoho obyvatele ČR. Přitom ještě v roce 2019 se prostřednictvím individuálních nádob vytřídilo sotva 0,4 kg papíru a stejné množství plastu v přepočtu na obyvatele.

Ostatními způsoby sběru (pytle, sběrný dvůr, sběrné místo, výkupna v systému obce) pak vytřídil každý občan v průměru 18,3 kg tříděného odpadu.

Komfortní sběrná síť


Díky léty prověřené spolupráci měst a obcí ČR a firem zapojených v Systému EKO-KOM dochází každoročně k zahušťování sběrné sítě pro tříděný odpad. Rostoucí trend pokračoval i v roce 2023, kdy se celkový počet barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad zvýšil o dalších více než 81 tisíc. Aktuálně tak lidé v ČR mohou třídit odpady do více než 352 tisíc barevných kontejnerů rozmístěných na veřejných prostranstvích a 567 tisíc nádob určených pro individuální sběr tříděného odpadu umístěných přímo u jednotlivých domácností. Pro občany je tak třídění odpadů stále dostupnější - podle průzkumů AOS EKO-KOM je průměrná docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad 90 metrů, lidé by ale byli ochotní s tříděným odpadem ujít i více než dvojnásobnou vzdálenost.

Zejména v některých menších obcích ČR je nádobový sběr ještě doplněn, nebo zcela nahrazen sběrem pytlovým. Pytle se nejčastěji využívají pro sběr plastů, papíru, nápojových kartonů, případně kovových obalů. V ČR mohou lidé třídit odpady také prostřednictvím sběrných dvorů, sběrných míst a výkupen surovin.

Odpady třídí více lidí


Tato velká variabilita způsobu sběru odpadu umožňuje nastavit pro jednotlivé lokality systém tak, aby byl pro občany co nejpohodlnější. Jistě i díky tomu v ČR pravidelně třídí odpad 75 % obyvatel. Rezervy ale vidí lidé ještě v možnosti třídit odpady ve sportovních nebo jiných volnočasových areálech nebo například na dálničních odpočívadlech.

Prvenství obhájil Olomoucký kraj


Pokud bychom měli srovnat, kde v rámci systému obcí lidé třídí odpady nejlépe, nejlepší třídiči jsou tradičně v Olomouckém kraji a v kraji Vysočina, nově nejlepší trojku doplnil Karlovarský kraj. Obyvatelé Olomouckého kraje obhájili prvenství z minulých let s téměř 81 kilogramy vytříděného odpadu na obyvatele a rok.

Systémy sběru tříděných odpadů si nastavují přímo města a obce


Obce a města ČR se intenzivně snaží zlepšovat systémy nakládání s odpady dlouhodobě. Kromě papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů umožňují lidem třídit i další komunální odpady, jako jsou bioodpady, textil a jiné složky, jako jsou třeba objemný odpad, oleje, stavební odpady, elektrozařízení, baterie nebo dřevo. Na obce jsou novým odpadovým zákonem kladeny cíle v oblasti nakládání s odpady, jejichž splnění je náročným úkolem pro všechny obce bez rozdílu velikosti.

Zdroj: SMO
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ŘSD: U Dalovic opravujeme vozovku

Na silnici I/13 mezi Karlovými Vary a Borem opravují silničáři více jak 3 kilometry dlouhý úsek vozovky. Začátek úseku je v místě křížení s místní komunikací na konci mostního objektu ev.č.13-003.2 (provozní staničení km 0,982) a konec úseku je v km ...

Domov mládeže v Sokolově čekají stavební úpravy, rekonstrukce se dočká sociální zázemí

Na necelých 6 milionů korun vyjde rekonstrukce hygienických zařízení ve 2. a 3. nadzemním podlaží objektu v K. H. Borovského 1267, který slouží jako d ...

V Kadani u řeky Ohře je nové schodiště

Minulý týden v Kadani proběhla kolaudace nového schodiště, po němž se pěší bezpečně dostanou od Františkánského kláštera na cestu po koruně hráze vodn ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Sobota 22.6.2024
Karlovarský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes