KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Aši ožívají opuštěné objekty

26.08.2021
Hasičská zbrojnice na Poštovním náměstí, jatka, učiliště v Kostelní ulici, budovy střední průmyslová škola textilní v ulici Gustava Geipela a nyní také bývalá ubytovna v Nedbalově ulici. To je namátkový výčet velkých, dlouhodobě prázdných objektů, pro něž město postupně našlo nové využití. Druhou a podstatně jednodušší možností přitom bylo některé objekty zbourat a místo nich případně vystavět něco nového a také asi levnějšího. Tato metoda řešení problému byla ale zavrhnuta. Obdobím demolic nevídaných rozměrů město prošlo po 2. světové válce, kdy se počet obyvatel snížil až o dvě třetiny a prázdné domy pak po desítkách mizely pod lžícemi bagrů. Nenávratně tak zmizela více jak polovina města. Dodnes je tato skutečnost pro Aš pohromou (pozn.: Co se týče bourání, mohlo být ještě hůře, jak uvádí Kronika města Aše 2000 na stranách 15 a 16).
Foto: muas.cz
Proto přes všechny problémy a vysoké náklady usiluje radnice v první řadě o záchranu zbytků svého historického dědictví. Ne vždy je to jednoduché. Kupříkladu pro bývalou textilní průmyslovku se využití vymýšlelo dlouhé roky: připravováno bylo, že se sem sestěhuje městský úřad nebo že tu vznikne dům s pečovatelskou službou, pak se prostřednictvím bankovního domu sháněl strategický partner. Nakonec zde budou byty, kanceláře a ordinace pro lékaře.

Podrobnosti k některým úspěšným projektům:

Rok 2003: je rozhodnuto o rekonstrukci bývalých jatek z roku 1899. Přestěhují se sem technické služby, transformované tehdy na městskou společnost Ašské služby. Za tři roky byl značně zničený, ale naštěstí festovně postavený areál, zrekonstruován.

Rok 2013: město se nejdříve snaží objekt bývalého učiliště v Kostelní ulici, převedený od státu, prodat. Neúspěšně. Nechtěná stará továrna je v dezolátním stavu, po dlouhých diskusích se rozhodlo, že se stane zázemím pro ašskou kulturu. Rekonstrukce probíhá po etapách od roku 2013 až do roku 2018. Učiliště nakonec poskytlo útočiště nejen nově zřízenému kulturnímu centru, ale vznikla tu rovněž moderní základní umělecká škola. Rekonstrukční práce byly vskutku náročné. Z objektů zůstaly původní pouze obvodové zdi, vše ostatní bylo buď nahrazeno, nebo nákladně zrenovováno.

Rok 2014: hasičská zbrojnice z roku 1931. Rekonstruuje se první patro, do roku 2006 využívané profesionálními hasiči, kteří změnili působiště poté, co se pro ně uvolnily prostory po technických službách v Okružní ulici. V hasičárně, mezitím prohlášené za kulturní památku, je nyní stálá národopisná výstava věnovaná Ašsku a reprezentativní konferenční sál.

Rok 2020: Školní budova v ulici Gustava Geipela. V září uvedeného roku byly zahájeny rekonstrukční práce a stejně jako například u bývalého učiliště v Kostelní ulici se šlo na samou podstatu. Z budovy zůstaly původní jen obvodové zdi a střecha. Opravy staré školy z roku 1893 se chýlí ke konci, budou zde byty a kanceláře. Počítá se s postupnou opravou zbývajících prostor, kde mají přibýt další byty.

Rok 2021: Ubytovna v Nedbalově ulici. Zanedbanou budovu město převzalo od Karlovarského kraje před několika lety. Nyní se část přestavuje na byty, kterých tu bude 27. Opět se renovuje od střechy až po sklep. Druhou část areálu před nedávnem postupně zmodernizovala městská společnost TEBYT. Ubytovává tu kolem padesáti klientů.

Téměř prázdnou budovou, pro niž radnice rovněž chystá rekonstrukci, je památkově chráněný objekt bývalého kulturního střediska v Karlově ulici. Využívat by se měla jako komunitní centrum, pro město a ostatní zájemce by navíc byl k dispozici sál s pódiem na pořádání plesů a dalších společenských akcí.

V posledních 20 letech se ale úplně všechny ohrožené objekty zachránit nepodařilo. U některých to ani nemělo smysl. Zbourány byly tzv. Šámalovy domy. Jednalo se o blok starých budov na Hlavní ulici v soukromém vlastnictví, který při nepovedeném záměru v 90. letech přišel o střechy. Dál se ale už nerekonstruovalo a zadlužený projekt zkrachoval. Poté, co město stavby za 1,3 miliónu korun koupilo, byly jejich zbytky v roce 2000 strženy. Z mapy města zmizela také bývalá tělocvična z roku 1860 v ulici Na Vrchu, využívaná jako hudební klub. O zbourání bylo statikem rozhodnuto po sérii požárů. Stalo se v roce 2012.

Zdroj: Město Aš
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM (NASDAQ: GEN) za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem ...

ÚOHS: Karlovarský kraj uzavíral smlouvy na autobusovou dopravu bez soutěže, pokuta činí 2,7 milionu korun

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil uložení pokuty ve výši 2 700 000 korun pro Karlovarský kraj za to, že v letech 2018 ...

Transport dětí ze zapadlého autobusu v Krušných horách

V pondělí 13.3. odpoledne transportovala Horská služba v Krušných horách ve spolupráci s hasiči školáky z autobusu jedoucí na lyžařský kurz na Bublavu ...

ŘSD: Stavba dálnice D6 u Krupé intenzivně pokračuje

Na stavbě dálničního úseku u Krupé se intenzivně pokračuje. Na hlavní trase probíhají například zemní práce na násypech, realizace odvodňovacích žeber ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Úterý 21.3.2023
Karlovarský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes