KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Úřad práce ČR pomáhá propouštěným zaměstnancům Sokolovské uhelné

17.09.2020
Už téměř padesátka zaměstnanců společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., kteří obdrželi výpověď, dostali šanci získat novou práci. A to prostřednictvím národního projektu "OUTPLACEMENT". Tento projekt realizuje Úřad práce ČR (ÚP ČR) v rámci celé České republiky. Financuje ho z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu (OP) Zaměstnanost. Projekt trvá od 1. června 2020 až do konce června 2022.
Ilustrační snímek | Foto: MPSV
Karlovarsko je jedním z regionů, kde ÚP ČR realizuje projekt v praxi ve větším objemu. Od doby jeho spuštění do něj zařadila zdejší krajská pobočka ÚP ČR celkem 48 propouštěných zaměstnanců. 45 z nich jsou bývalí nebo odcházející zaměstnanci společnosti Sokolovská uhelná. Další se zapojí už brzy. Úředníci klientům poskytují veškeré služby, které jim pomohou co nejrychleji získat novou práci.

"V současné době se jedná především o poradenství, a to jak v individuální, tak i skupinové formě. Cílem je pomoci propouštěným zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do evidence Úřadu práce ČR jako uchazeči o zaměstnání," upřesňuje Viktor Najmon, pověřený zastupováním generálního ředitele ÚP ČR.

"Sokolovská uhelná patří mezi zaměstnavatele, kteří procházejí strukturálními a organizačními změnami, a bohužel své zaměstnance z důvodu nadbytečnost uvolňuje. Aktivní spoluprací s ÚP ČR se povedlo formou konzultací přímo na našich pracovištích předat potřebné informace uvolňovaným zaměstnancům o projektu," vysvětluje Pavlína Havlanová z personální sekce Sokolovské uhelné.

Podle ředitelky krajské pobočky ÚP ČR v Karlových Varech Alice Kalouskové je v tomto ohledu velmi dobrá spolupráce s regionálními zaměstnavateli. "Řada z nich nám hlásí volná pracovní místa, na která je ochotna přijmout odcházející zaměstnance ze Sokolovské uhelné. Naši zprostředkovatelé je pak, v návaznosti na specifikované požadavky firem, párují s jednotlivými účastníky projektu," doplňuje Kalousková.

Do projektu mohou vstoupit zaměstnanci, kterým hrozí ztráta zaměstnání kvůli hromadnému propouštění, nebo jsou ve výpovědní době, a současně se zaevidovali na ÚP ČR jako zájemci o zaměstnání. Zapojit se do něj mohou také zaměstnanci, jejichž pracovní poměr končí dohodou nebo na základě pracovní smlouvy na dobu určitou.

ÚP ČR nabízí účastníkům projektu, kromě individuální péče, také celou řadu dalších aktivit. Jde například o kariérní poradenství, školení v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo třeba proškolení v oblasti měkkých dovedností. Klienti mohou absolvovat i rekvalifikační kurzy, jejichž obsah a složení zohledňují potřeby a požadavky regionálních zaměstnavatelů. Lidé, kteří se potýkají s životní změnou z důvodu vystřídání zaměstnání, tak mohou využít projekt jako extra podporu a efektivní pomoc ve chvíli, kdy neví kam dále směřovat. Případně v jaké oblasti na trhu práce se uplatnit.

Jednou z účastnic projektu je i Kateřina Vostrá. Ve společnosti Sokolovská uhelná pracovala v administrativě od konce roku 2006. Nyní se stala posilou Obecního úřadu obce Dolní Nivy. "Zařazení do projektu Outplacement vnímám jako šanci získat zaměstnání v oboru, ve kterém jsem pracovala, ale taktéž je nástrojem pro šanci uplatnění se v novém směru," říká Vostrá.

Projekt se zaměřuje také na nové potencionální zaměstnavatele, kteří přijmou propouštěné pracovníky. Mohou nejen získat příspěvky na jejich mzdy v rámci vytvořených pracovních míst, ale v případě potřeby i prostřednictvím projektu tyto zaměstnance dále vzdělávat.

"Zaměstnankyně Úřadu práce ČR se vždy snažily vyjít vstříc našim požadavkům, proto jsme se rozhodli využít možnosti nového projektu a nabídnout volné místo některému z jeho účastníků. Vybraná klientka nejlépe splnila kritéria pro přijetí a výkon nové činnosti," dodává starosta obce Dolní Nivy Pavel Hrysz.

Doba realizace projektu je od 1. června 2020 do 30. června 2022. Jeho podstatou je poskytnutí pomoci zaměstnancům, kterým reálně hrozí propuštění z práce. Jde zejména o pracovníky podniků, kteří jsou ve výpovědi. ÚP ČR má na projekt k dispozici finanční prostředky v řádech miliard korun.
Zdroj: MPSV
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Od 1. července 2023 zruší Česká pošta 300 svých poboček

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních ...

Poskytovatele sociálních služeb a dluhových poraden v Karlovarském kraji vzdělávali vrcholoví manažeři České spořitelny

V polovině měsíce března přijali manažeři České spořitelny ve své pražské centrále návštěvu z Karlovarského kraje. Na programu byl seminář na téma "Vz ...

E-řidiči z Karlovarského a Plzeňského kraje načerpaly vloni u ČEZ o 25 % energie více

Tisíce nových elektroaut na českých silnicích a více než stovka nových dobíjecích stojanů ČEZ; to jsou hlavní důvody loňského 25% růstu odběrů energie ...

V pondělí 27. března bude v Německu stávka na železnici, omezí provoz mezistátních vlaků

České dráhy upozorňují cestující, že v pondělí 27. března 2023 od 00:00 do 24:00 hod. se v Německu uskuteční stávka na železnici, na které se budou po ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Sobota 1.4.2023
Karlovarský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes