InfoDnes.cz

Zpravodajství Karlovy Vary | Karlovarský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

KarlovyVaryDnes.cz
Středa 13.12. 2017 | Lucie
 
KarlovyVaryDnes.cz
Zpravodajství online - KarlovyVaryDnes.cz

V Chebu láká návštěvníky nově otevřené Retromuseum

19.02.2016 | Z regionu
Do nového Retromusea na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad zve od nynějška domácí i zahraniční návštěvníky Galerie výtvarného umění v Chebu. Retromuseum ukazuje životní styl a dobový design období 60. až 80. let minulého století.
V Chebu láká návštěvníky nově otevřené Retromuseum | Foto: Karlovarský kraj
Retromuseum sídlí v budově bývalého železářství, kterou nechal zrekonstruovat Karlovarský kraj s dotací z ROP Severozápad. Akce přišla na zhruba 18 milionů korun, další finance stála vlastní expozice a rekonstrukce části budovy galerie, kde vznikl moderní depozitář. "Poprvé jsme jednali o uvolněné budově vedle galerie v roce 2014. A o necelé dva roky později je muzeum otevřeno. Je to výsledek vstřícnosti všech partnerů, tedy města Cheb, Karlovarského kraje a dalších spolupracovníků," uvedl Marcel Fišer, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu.

"Vznik Retromusea je především významný pro obohacení programu Galerie výtvarných umění Cheb a cestu sem si určitě rychle najde celá řada lidí," poznamenal náměstek hejtmana Petr Zahradníček, který do sbírky exponátů symbolicky přispěl dobovou plastovou termoskou. Podle starosty města Chebu Petra Navrátila Retromuseum významně obohatí prezentaci Karlovarského kraje pro domácí i zahraniční turisty, kterou jim bude předkládat nově vznikající krajská destinační agentura.

Ve stálé expozici Retromusea je k vidění špičkový design exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea. Další prezentovanou oblastí je kutilská produkce či "domácí umění", jež vzešlo z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí, rukodělné tradice i dostatku volného času. Vedle exponátů vystavených klasickým muzeálním způsobem ve vitrínách se tu nachází pět autentických dobových prostředí bytů a kanceláří, do nichž může návštěvník vstoupit a na vlastní kůži zažít pocit návratu v čase. V souladu s rostoucí rolí techniky ve druhé polovině 20. století věnuje Retromuseum velkou pozornost průmyslovému designu a dopravě. Životní pocit do velké míry dotvářela i hudba, které se věnuje samostatný oddíl, představující pop music ze strany autorů a interpretů i z druhé strany posluchačů a fanoušků. Stálou expozici Retromusea vytvořil kolektiv autorů pod vedením šéfkurátorky Daniely Kramerové.

Vedle stálé expozice v přízemí a mezipatře budovy tu budou vždy probíhat dvě dočasné výstavy, situované do prvního poschodí. Ve velkém výstavním prostoru je souběžně zahájena výstava věnovaná botaskám (Když boty, tak botasky! Fenomén Botas v Československu). Kromě dobové produkce 60. až 80. let představí i nedávné oživení této značky mladými designéry (Botas 66), kteří za touto výstavou stojí. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky ESKA 622.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Zaměstnanci MAKRO Karlovy Vary před Vánoci podpořili dětský domov
Karlovarský kraj uzavřel bilaterální dohodu s okresem Vogtland o modernizaci železnice
Vánoční dárky objednávejte na internetu nejpozději do 17. prosince, jinak nemusí pod stromečkem být!
První ročník ankety Zdravotník Karlovarského kraje má své vítěze
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.