KarlovyVaryDnes.cz
KarlovyVaryDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Neuberg

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Autor: Zipacna1 Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5083940

Hrad Neuberg neboli Podhradí, kterého zřícenina se vzpíná na skalnatém ostrohu na východ od Aše, byl ve 13. stol. vystavěn pány z Neubergu. Ti jej vlastnili až do jejich vymření po meči roku 1395. Tehdy vyženili Podhradí Zedwitzové, kteří sídlo vlastnili celých dalších 550 let až do roku 1945. Během této doby si v blízkém okolí původního hradu postavili další tři panská sídla zvaná Horní, Nový a Dolní zámek.

Hrad střežil důležitou cestu z Aše do Elsteru v Sasku. V jeho čele byla hlavní věž, která se poměrně dobře zachovala dodnes. Na ni navazovaly obytné budovy, po nichž dnes zůstaly na věži pouze stopy.
Kolem hradu byl ochranný příkop a na jeho jižní straně malá zahrádka.

Hlavní hradní věž byla okrouhlá raně gotická hláska, postavená z nehašeného vápna a písku do výše asi 30 m. Měla celkem čtyři podlaží a vstupovalo se do ní po žebříku vchodem, umístěným asi 8 m nad zemí.
Nahoře byla galérie se stříškou, kde obcházely stráže, a okrouhlá místnost s pěti vyhlídkovými okny. Nad ní byl původně zastřešený strop, ale tato stříška už na nejstarším obrazu hradu z r. 1630 chyběla. Protože se její vrchol postupně rozpadal, bylo v letech 1906?1908 provedeno nejprve přesné zaměření a potom různé údržbářské práce včetně nové ochranné stříšky.

Poté co zámek v roce 1902 vyhořel a již nebyl nikdy rekonstruován, zůstal areál hradu a zámku bez známek zájmu města i státu. Stal se objektem vandalů a hledačů pokladů. O alespoň záchraně zbytků hradu a trosek zámku se začalo diskutovat teprve v 90. letech 20. století, a teprve až po roce 2000 se začalo s postupnými opravami.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:Pondělí 15.10.2018
Karlovarský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.